Na czym polega skaling?

0
1338
Na czym polega skaling

Dbasz o zęby codziennie? Super — to prawdziwy powód do dumy! Jeśli myjesz swoje zęby minimum dwa razy dziennie, nitkujesz je lub oczyszczasz irygatorem, a także płuczesz specjalnym płynem antybakteryjnym, to znaczy, że masz właściwe nawyki związane z higieną jamy ustnej. Codzienne mycie zębów jest niezwykle ważne — w ten sposób znacznie ograniczasz odkładanie kamienia nazębnego.

Czy to wystarczy, by cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem? Niestety nie. Jeśli dotychczas uważałeś, że nie musisz odwiedzać dentysty — jak najszybciej dowiesz się na czym polega skaling i jaki jest sens wykonywania tego zabiegu.

Istota zabiegów higienizacyjnych — dlaczego warto?

Pacjenci mają bardzo duży wpływ na stan ich uzębienia. Codzienna profilaktyka jest bardzo ważna, jednak nie hamuje ona całkowicie procesu odkładania płytki nazębnej — która sama w sobie nie stanowi dużego zagrożenia, bo można ją łatwo usunąć z powierzchni zębów. Niestety płytka nazębna pojawia się na zębach już po kilku minutach od umycia zębów! Po kilku, kilkunastu godzinach zamienia się ona w kamień nazębny, którego pacjent nie usunie szczoteczką czy irygatorem.

Kamień nazębny to osad, który jest łatwy do zauważenia — przez to psuje on estetykę uśmiechu. Prócz tego jest on niezwykle groźny dla kondycji uzębienia. Kamień nazębny, który dostanie się pod powierzchnię dziąsła, może spowodować jego stany zapalne — a to prowadzi między innymi do rozwoju chorób przyzębia, takich jak paradontoza. Paradontoza to poważna choroba, która powoduje między innymi zanikanie dziąseł, ruchomość i wypadanie zębów.

Prócz tego osoby, u których nagromadził się kamień nazębny, są szczególnie narażone na rozwój próchnicy. Z tego powodu nie warto czekać — rozsądniej jest podjąć zabieg skalingu, który w tym przypadku jest niezwykle pomocny.

Czym jest skaling?

Skaling to zabieg przeprowadzany z wykorzystaniem skalera — najczęściej ultradźwiękowego. To urządzenie wytwarza fale dźwiękowe, które w kontakcie z kamieniem nazębnym powodują rozbijanie jego złogów. W ten sposób dochodzi do całkowitego usunięcia kamienia nazębnego, zarówno z powierzchni zębów jak i spod powierzchni dziąseł.

Zabieg ten zalicza się do grona zabiegów higienizacyjnych — razem z piaskowaniem, fluoryzacją i polishingiem. Skaling jest bezbolesny — dlatego bez strachu można go przeprowadzać nawet u dzieci. Po zabiegu skalingu może pojawić się czasowa nadwrażliwość dziąseł, która mija samoistnie — proces jej zanikania można wspomóc stosując pasty na nadwrażliwość.

Skaling… i co dalej?

Skaling to ważny zabieg, jednak warto pójść o krok dalej i zdecydować się na piaskowanie. Piaskowanie to zabieg, który umożliwia usunięcie pozostałych osadów z powierzchni zębów — dzięki temu ich powierzchnia staje się jednolita i wygładzona. Następnie rekomendowane jest przeprowadzenie fluoryzacji, która wzmocni szkliwo zębów. Na koniec warto przeprowadzić polishing — czyli polerowanie, podczas którego powierzchnia zębów zostanie wygładzona, co ograniczy gromadzenie się kamienia nazębnego.

Jeśli poszukujesz dobrego gabinetu stomatologicznego sprawdź http://novodent.com.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ