Na czym polega badanie EKG?

0
2142

Elektrokardiografia (EKG) – to jedno z najbardziej znanych i rozpoznawalnych przez pacjentów badań serca. Zaliczane w 100% do nieinwazyjnych. Jest bezpieczna nawet dla kobiet w ciąży. Jakie daje możliwości?

Dzięki badaniu EKG można zdiagnozować wiele nieprawidłowości w pracy serca. Czas trwania wynosi od 5 do 10 minut.

Kiedy badanie jest konieczne ?

Przede wszystkim liczy się wiek. Jeśli pacjent ukończył 40 rok życia powinien wykonywać badanie elektrokardiogramem co 1- 3 lata. Oczywiście jeśli przed ukończeniem tego wieku, pojawiają się pewne dolegliwości, należy zgłosić się do lekarza, który z pewnością również skieruje na EKG. W przypadku takich objawów jak : bóle w klatce piersiowej, kołatanie serca, zawroty głowy, omdlenia, problemy z niewłaściwym ciśnieniem, wykonanie elektrokardiografii jest konieczne.

Przygotowanie do badania

Przed wykonaniem badania aparatem EKG zaleca się w dzień badania odstawić wszelkiego rodzaju używki, szczególnie te podnoszące ciśnienie i przyspieszające bicie serca. Dzień przed i w dniu wykonywania badania należy unikać wysiłku fizycznego, który może mieć wpływ na jego wynik. Pacjent może spożyć lekki posiłek, choć lepiej, jeśli będzie na czczo.

Należy poinformować lekarza o wszelkich przyjmowanych lekach (szczególnie tych przeciwdepresyjnych oraz przeciwuczuleniowych) gdyż mogą wywoływać zaburzenia rytmu serca. Niektóre choroby mogą mieć znaczący wpływ, na wiarygodny wynik badania. Do takich chorób zalicza się : zaburzenia psychiczne, choroby na neurologicznym, niedoczynność oraz nadczynność tarczycy, przebyty udar mózgu, a także kamica pęcherzyka żółciowego. Podczas wywiadu, trzeba poinformować o nich lekarza.

Przebieg badania

Do badania należy rozebrać się od pasa w górę i pozbyć się wszelkich rzeczy, które mogą uciskać ciało np. rajstopy, czy skarpetki. Następnie lekarz smaruje ciało specjalnym żelem

i umieszcza elektrody na klatce piersiowej pacjenta oraz na jego kończynach, tak aby idealnie przylegały. Badanie odbywa się w pozycji leżącej, niedozwolone jest wykonywanie żadnych ruchów. Pacjent proszony jest również o nabranie powietrza i jego wstrzymanie przez kilka sekund.

Dla ciekawskich

Osoby zainteresowane parametrami technicznymi tego rodzaju sprzętu medycznego zapraszam na stronę Aparaty EKG w serwisie Philips Healthcare.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ