Kwas hialuronowy – co to takiego i kiedy jest pomocny? W jakich formach możemy go stosować?

0
614
Kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy jest jedną z najbardziej popularnych makrocząsteczek na całym świecie, a wszystko to przez jej właściwości, które przekładają się na szerokie zastosowanie w medycynie i farmacji. Jak jednak dokładnie działa ta substancja, która przez wiele osób jest stosowana codziennie? Warto przyjrzeć się temu bliżej.

Kwas hialuronowy – czym jest?

Jest to substancja niezwykle prosta w swojej budowie, która należy do grupy związków o nazwie glikozaminoglikany, które składają się z powtarzalnych jednostek dwucukrowych. Nie wdając się w bardziej zaawansowaną chemię, warto wspomnieć, że jest to biopolimer, który występuje dokładnie w takiej samej budowie w różnych żywych organizmach – człowieku, zwierzętach, a nawet i bakteriach.

Zanim przejdziemy do zastosowań jego zastosowań, takich jak zastrzyki z kwasu hialuronowego, warto dowiedzieć się trochę o jego właściwościach i zadaniach, które pełni w ludzkim organizmie, w którym występuje pod postacią soli sodowej – u każdego zdrowego człowieka to aż ok. 10 g na 50 kg masy ciała.

Jakie właściwości ma kwas hialuronowy?

Warto wiedzieć, że kwas ten jest jedną z najbardziej higroskopijnych cząsteczek występujących w naturze – wiąże wodę w ilości przekraczającej jej masę nawet ponad 1000-krotnie. Największe ilości tej substancji znajdują się w skórze, a dokładnie w warstwie kolczystej, jak i podstawnej naskórka. Jednak to nie jedyne miejsce, gdzie można znaleźć kwas hialuronowy w ciele człowieka – pozostałe jego ilości znajdują się w chrząstkach, stawach, mięśniach, jak i wielu innych organach i częściach.

Jakie funkcje pełni kwas hialuronowy w organizmie ludzkim?

  • Bierze udział w koagulacji, czyli przyspiesza tworzenie fibryny.
  • Wpływa bezpośrednio na nawilżenie, sprężystość, strukturę i objętość skóry.
  • Jest odpowiedzialna za transport niektórych substancji odżywczych.
  • Tworzy tarczę, która niweluje nadmierne tarcie pomiędzy kośćmi.
  • Jest niezbędny w zachowaniu zdrowia strun głosowych.
  • Utrzymuje integralność substancji międzykomórkowej.

Oczywiście nie są to wszystkie funkcje kwasu hialuronowego, gdyż nie każda została jeszcze poznana. Jej właściwości są tak szerokie, że wciąż odkrywane są na nowo.

Kwas hialuronowy – jakie ma zastosowania?

Substancja ta ma szerokie zastosowanie w medycynie i farmacji, które rozciąga się na wiele specjalizacji, takich jak reumatologia, ginekologia, stomatologia, chirurgia, jak i kosmetologii. Jest również wykorzystywany jako marker dla wielu chorób, a w tym schorzeń wątroby, reumatycznych, jak i przy oznaczaniu namnażania komórek nowotworowych.

Jednym z najbardziej rozpowszechnionych zastosowań jest to, które można znaleźć w dermatologii. Kwas hialuronowy jest wykorzystywany do leczenia blizn, oparzeń i innych problemów skórnych. Jednocześnie świetnie wpływa na pielęgnację zdrowej, ale niedożywionej skóry, nawilżając i ujędrniając każdy jej aspekt.

Warto pamiętać, że zakupując preparaty z kwasem hialuronowym, warto skorzystać z porównywarek cen w aptekach internetowych – serwis gdziepolek.pl jest jednym z ciekawszych rozwiązań tego typu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ