Krzywe zęby i wady zgryzu – co jest ich przyczyną?

0
1534
Krzywe zęby i wady zgryzu - co jest ich przyczyną?

Nieprawidłowości zgryzu mogą mieć różne, najczęściej nabyte przyczyny. Część z nich da się wyeliminować jeszcze w dzieciństwie, zapobiegając w ten sposób rozwojowi poważniejszej wady. Im wcześniejsze rozpoznanie nieprawidłowości przez stomatologa, tym większa szansa na skuteczniejsze leczenie. Jakie są najczęstsze przyczyny krzywych zębów oraz innych wad zgryzu?

Czym powodowane są skrzywienia zębów?

Do najczęściej występujących problemów ze zgryzem należą tzw. stłoczenia, znane powszechnie jako krzywe zęby. Cechą charakterystyczną tej nieprawidłowości są zmiany położenia zębów, a także wyrzynanie się ich poza głównym łukiem zębowym. Stłoczenia pierwotne występują jedynie w dzieciństwie, w okresie wymiany mleczaków na zęby stałe. Przyczyną tego zjawiska bywa bardzo często przedwczesna utrata zębów mlecznych. W wyniku utraty mleczaków, zęby stałe nie mają wystarczająco dużo miejsca, aby wyrżnąć się w anatomicznie prawidłowych obszarach. W luki po usuniętych zębach mlecznych przesuwają się zęby sąsiednie, co dodatkowo zaburza harmonię całego łuku.

Przyczyną stłoczeń pierwotnych może być też sytuacja odwrotna – unikanie usuwania zębów mlecznych wtedy, kiedy jest to wskazane. U dzieci należy pozbywać się mleczaków zarówno zepsutych, jak i ruchliwych. W przeciwnym wypadku, istnieje duże ryzyko wyrżnięcia się zęba stałego w nieprawidłowym miejscu – może pojawić się na przykład tuż obok mlecznego, bądź też bezpośrednio na nim.

Jakie są przyczyny stłoczeń wtórnych?

Do występowania stłoczeń wtórnych dochodzi u osób dorosłych, posiadających wyłącznie zęby stałe. Najbardziej problematyczne są pod tym względem ósemki, czyli trzecie zęby trzonowe – znane jako zęby mądrości. Mocno napierają one na pozostałe zęby, przez zmuszają je do przesuwania się i w rezultacie rozpychają cały łuk. Wyrzynanie się ósemek często wywołuje stany zapalne kości, a także bolesne cysty i ubytki erozyjne. Przyczyną stłoczeń wtórnych może być również utrata jednego z zębów.

Ze względu na brak odpowiednika, ząb należący do łuku przeciwnego zaczyna wówczas migrować poza płaszczyznę zgryzu – w stronę luki. Aby uniknąć tzw. objawu Godona, należy wykonać implant lub most możliwie najszybciej po utracie zęba oraz zapełnić pozostawione miejsce. Stłoczenia wtórne mogą się pojawić także u osoby, która po leczeniu ortodontycznym zaniechała noszenia aparatu retencyjnego. Ze względu na brak ciągłości w stabilizacji zębów, zaczynają one wówczas dążyć do powrotu na poprzednią pozycję i ulegają wykrzywieniu.

Jakie są najczęstsze wady zgryzu?

Stłoczenia to nie jedyne wady zgryzu, jakie mogą wykształcić się u dzieci lub osób dorosłych. Do najczęściej spotykanych przypadłości należy zgryz krzyżowy, w którym zęby przednie górne nie zachodzą na zęby przednie dolne, bądź też odwrotnie – dolne zachodzą na górne. W przypadku niedorozwoju szczęki w kierunku poprzecznym, rozwinąć może się natomiast zgryz krzyżowy boczny. Przypadłość ta występuje wówczas, gdy górne tylne zęby boczne nie zachodzą na dolne. Kolejną wadą, pojawiającą się najczęściej u osób oddychających przez usta, jest tyłozgryz – objawia się tylnym umiejscowieniem dolnego łuku zębowego w stosunku do łuku górnego. Jego przeciwieństwem jest przodozgryz, w którym to łuk górny wycofany jest względem dolnego. Dość często spotykana przypadłość to także zgryz otwarty, w którym zęby przednie dolne i górne nie stykają się ze sobą.

Co negatywnie wpływa na rozwój zgryzu?

Wady zgryzu najczęściej rozwijają się u dzieci, które oddychają przez usta. Jest to przeważnie spowodowane zablokowaniem dróg oddechowych, w wyniku np. zapalenia zatok, alergii, skrzywienia przegrody nosowej lub przerośnięcia małżowiny nosowej. Wyjątkowo szkodliwym nawykiem jest zbyt częste korzystanie ze smoczka, regularne picie przez butelkę lub notoryczne ssanie kciuka. Rozwój zgryzu zaburza też próchnica wieku dziecięcego. Zazwyczaj prowadzi ona do przedwczesnego wypadnięcia mleczaków, przez co wyżynające się zęby stałe pojawiają się poza łukiem lub zatrzymują w kości. Na kształtowanie się wad wpływa także nieprawidłowa praca i pozycja języka, którego grzbiet i koniuszek powinny wywierać odpowiedni nacisk na podniebienie. W ten sposób język może aktywować wszystkie połączone z nim mięśnie, co nie jest możliwe w przypadku nadmiernego rozchylenia jamy ustnej. Zachowaniu prawidłowej pozycji języka nie sprzyja zwężenie luku zębowego oraz skrócone wędzidełko podjęzykowe.

Krzywe zęby mogą być spowodowane także niewłaściwą pozycją warg, w której nie stykają się one ze sobą w spoczynku. Problem ten jest wynikiem niedostatecznej siły mięśni okrężnych, które otaczają usta. Do powstawania wad zgryzu przyczynia się ponadto wadliwa funkcja połykania, będąca zaburzeniem tej czynności fizjologicznej. Podczas połykania, język układa się wówczas między zębami – a powinien na podniebieniu. W akcie tym udział biorą także mięśnie bródki i policzków, które wywierają na kości twarzy dość duży nacisk i wywołują charakterystyczny grymas.

Jak leczyć krzywe zęby i wady zgryzu?

Krzywe zęby to problem, z którym należy zwrócić się do specjalisty w dziedzinie ortodoncji. Noszenie aparatu ortodontycznego wywoływało dawniej duży dyskomfort, jednak obecnie nie stanowi on już tak dużego obciążenia dla pacjenta. Dzieciom zapisywane są przede wszystkim aparaty ruchome. Nie tylko naprawiają one większość nieprawidłowości zgryzu, ale też sprzyjają wzrostowi szczęk i rozbudowują łuki zębowe. Aparat ruchomy najczęściej nosi się przez kilkanaście godzin w ciągu dnia. Osobom dorosłym oraz młodzieży zakłada się aparaty stałe, noszone całodobowo. Zbudowane są z wielu pierścieni, zamków, ligatur oraz łuków, które w odpowiedni sposób prostują skrzywienia zębów i neutralizują wady. Do najbardziej nowoczesnych aparatów ortodontycznych należą modele lingwalne, mocowane po wewnętrznej stronie zębów. Pozwalają one na skuteczne leczenie wad zgryzu, a jednocześnie pozostają niemal niewidoczne. Stanowią tym samym bardzo dobrą alternatywę dla tradycyjnych modeli, których eksponowanie bywa krępujące zwłaszcza dla młodych lud

Konsultacje: Candeo Clinic.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ