Jesienna alergia – co warto o niej wiedzieć?

0
2532

Alergia jest zespołem dolegliwości, które uwidaczniają się w określonych okolicznościach. Sytuacje, w których mamy do czynienia z objawami bezpośrednio zależą od danego przypadku. Mogą one dawać o sobie znać zarówno w domu, na wolnym powietrzu, jak i dopiero po kontakcie z czynnikiem, który je wywołuje. Zatem, jak powstaje, objawia się i leczy alergia?

Przyczyny wystąpienia alergii

Specjaliści w dziedzinie alergologii jasno podkreślają, że alergia jest chorobą genetyczną. Oznacza to, że ryzyko wystąpienia dolegliwości u dziecka jest większe w przypadku, kiedy w danej rodzinie choroba już występowała. Natomiast bezpośrednią przyczyną objawów jest kontakt z alergenem. Może nim być zarówno substancja zawieszona w powietrzu, jak i sierść zwierzęcia, czy produkt spożywczy. Określenie alergenu wywołującego reakcję w naszej sytuacji jest kluczowe do przeprowadzenia prawidłowego, dalszego procesu leczenia.

Alergia – jak się objawia?

Objawów alergii jest mnóstwo, a ich charakter zależy głównie od danego przypadku. Niezwykle charakterystycznym objawem jest katar, który występuje w około 60% przypadków. Wodnista wydzielina pojawia się zazwyczaj niedługo po kontakcie z czynnikiem, który go wywołał. Ponadto może wystąpić świąd twarzy, a nawet całego ciała i kaszel.

Wiele alergii, w szczególności pokarmowych objawia się wymiotami, biegunką i wzdęciami. Objawy te są niezwykle często przez nas mylone z zatruciem, dlatego kluczowe jest obserwowanie własnego organizmu i błyskawiczne reagowanie, jak tylko dolegliwości powrócą.

Skrajne przypadki alergiczne związane są ze wstrząsem anafilaktycznym. To specyficzny stan, w którym występuje katar, duszność i świszczący oddech, swędząca wysypka, a niekiedy nawet opuchlizna. Z wstrząsem anafilaktycznym najczęściej mamy do czynienia, gdy dojdzie do ugryzienia owada i okaże się, że jesteśmy uczuleni na substancję zawartą w jadzie. Stan ten może doprowadzić do śmierci, dlatego znaczenie ma każda minuta. Konieczne jest jak najszybsze podanie środka odczulającego, aby zahamować rozwój sytuacji.

Diagnozowanie alergii

Każdy przypadek choroby alergicznej bezapelacyjnie wymaga kontaktu z lekarzem. To specjalista decyduje o tym, jakie badania wykonać i jaką terapię zastosować. W diagnozowaniu alergii może pomóc szereg testów i badań. Do podstawowych zalicza się test skórny. Polega on na punktowym lub śródskórnym podaniu środka uczulającego i obserwacji reakcji organizmu. Wynik testu zależy od zaobserwowanych zmian.

Innym sposobem pozwalającym na określenie alergenu jest badanie serologiczne. W trakcie jego trwania analizowana jest surowica krwi w celu odnalezienia przeciwciał lub antygenów. Następnie wydzielone substancje przechodzą wnikliwe badania, w trakcie których następuje określenie ich rodzaju i alergenu, z którymi są skojarzone.

Wyżej wymienione badania najczęściej zaleca lekarz specjalista. Możesz jednak samemu przeprowadzić test alergiczny bez wychodzenia z domu. Dokonasz tego za pośrednictwem strony http://www.claritine.pl/pl/test-alergiczny/. Pod wskazanym adresem znajduje się krótka ankieta, której celem jest ułatwienie analizy objawów i wskazanie możliwych alergenów. Pamiętaj jednak, aby wyniku testu nie traktować wiążąco i mimo wszystko skontaktować się z lekarzem.

Leczenie choroby alergicznej

Najłatwiejszym sposobem wyeliminowania alergii jest ograniczenie kontaktu z alergenami. Wyeliminowanie substancji wywołujących reakcję zmniejszy częstość ataków alergicznych do minimum. Warunkiem jest jednak dogłębne poznanie czynnika, który powoduje problemy. W sytuacji, kiedy unikanie alergenu jest utrudnione, stosuje się terapię odczulającą. Polega ona na regularnym podawaniu choremu substancji uczulającej do momentu, kiedy organizm przyzwyczai się do jej występowania.

Ponadto wiele przypadków choroby alergicznej leczone jest zachowawczo. Odbywa się to poprzez podawanie odpowiednio dobranych tabletek, kropli do nosa, czy aerozoli. Środki te charakteryzują się różnym czasem działania, dlatego konieczne jest przyjmowanie ich zgodnie z zaleceniem lekarza specjalisty.

Wydawać by się mogło, że alergia nie jest poważnym schorzeniem. W rzeczywistości jednak wybrane przypadki mogą zakończyć się śmiercią lub powikłaniami w postaci astmy oskrzelowej, z którą życie jest znacznie utrudnione. Dlatego też każdy przypadek wystąpienia objawów należy niezwłocznie zgłosić lekarzowi, aby ten zastosował odpowiednią terapię i opanował groźną sytuację.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ