Jak wygląda poród naturalny?

0
1735

Poród naturalny rozpoczyna się, kiedy pojawia się regularna czynność skurczowa macicy. Dzieli się go na 3 etapy.

Jak zaczyna się poród naturalny?

Prawidłowo poród naturalny odbywa się w 40 tygodniu ciąży. Z różnych przyczyn zdarza się jednak, że następuje on wcześniej lub później. Proces rozpoczyna się w momencie, gdy czynność skurczowa macicy staje się częsta i regularna oraz dochodzi do stopniowego rozwierania się szyjki macicy. Wyróżnia się 3 fazy porodu:

  • faza pierwsza, która trwa od pierwszych skurczów do całkowitego rozwarcia szyjki macicy;
  • faza druga, która trwa od całkowitego rozwarcia do momentu wydania dziecka na świat;
  • faza trzecia, która rozpoczyna się urodzeniem dziecka, a kończy wydaleniem łożyska.

Już na kilka tygodni przed rozwiązaniem pojawiają się pewne objawy porodu, które mogą świadczyć o tym, że zbliża się czas wydania dziecka na świat. Przede wszystkim obniża się dno macicy, co kobieta zwykle zauważa, ponieważ odczuwa mniejszy ucisk na żołądek i łatwiej jej się oddycha. Zwiększa się natomiast parcie na pęcherz moczowy. Dodatkowo odchodzi czop śluzowy, który zamykał kanał szyjki macicy. Natomiast pierwsze objawy porodu to: ból pleców w okolicy krzyżowej, zmniejszenie intensywności ruchów dziecka, uczucie gorąca, niepokój, brak apetytu i odejście wód płodowych.

Pierwsza faza porodu

Pierwsza faza porodu rozpoczyna się cyklicznymi, regularnymi skurczami macicy. Pojawiają się one co 10–30 minut, a każdy z nich trwa 40 sekund. Początkowo są delikatne, jednak z czasem przybierają na sile. Mięśnie macicy kurczą się, przez co dochodzi do rozszerzania się szyjki macicy. Na tym etapie porodu dobrze jest, jeżeli kobieta pozostaje jak najdłużej w ruchu. Zalecane jest chodzenie, ćwiczenia na piłce oraz gimnastyka oddechowa.

Druga faza porodu

Druga faza porodu rozpoczyna się pełnym rozwarciem szyjki macicy. Dzięki silnym i bolesnym skurczom macicy płód jest wypychany przez kanał rodny na zewnątrz. Kobieta przez cały czas pozostaje pod opieką personelu medycznego. Długość trwania tego etapu jest indywidualna i zależy od tego, czy kobieta już wcześniej rodziła. U pierworódek trwa zwykle 2 godziny, u wieloródek około 30 minut.

Trzecia faza porodu

Trzecia faza porodu jest nazywana także okresem popłodowym. Trwa 5–30 minut – od narodzin dziecka do wydalenia łożyska. W tym czasie noworodek pozostaje z mamą w kontakcie „skóra do skóry”, potem jest poddawany badaniom. Kobietę obserwuje się pod kątem obkurczania macicy, występowania ewentualnych krwotoków i bólu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ