Jak optycznie podwyższyć sufit?

0
1105
sufit

Sprawdzone sztuczki w aranżacji wnętrz

Magda Knappe – projektant wnętrz, dzieli się kilkoma technikami, które pomogą wizualnie zwiększyć powierzchnię pomieszczenia i podnieść zbyt niski sufit.

Dekoracja sufitu

Jasne kolory. Myśląc o wnętrzu, lepiej jest wybierać materiały w jasnych kolorach, najlepiej białym. Jasne neutralne powierzchnie optycznie powiększą każde wnętrze. Sufit zdecydowanie powinien być biały – da to dobrą podstawę do przekształcenia mieszkania w kierunku zwiększenia przestrzeni. Na podłogę i ściany wybieramy naturalne, jasne odcienie.

Błyszczące sufity. Innym sposobem na wizualne zwiększenie wysokości sufitu jest wybór materiałów z efektem odbijającym. Mogą to być błyszczące sufity napinane lub błyszczące powierzchnie. Załamują promienie słoneczne i optycznie powiększają przestrzeń życiową. Ściany i meble będą lekko odbijać się w suficie, tworząc płynną perspektywę.

Jeśli interesujesz się tematyką projektowania wnętrz warty uwagi jest artykuł: Jak urządzić przedpokój?

Dekoracje ścienne

Gradient.  W przypadku małych mieszkań, w których wystarczy wizualnie podnieść sufit, odpowiednia jest technika gradientu. Reprezentuje płynne przejście koloru od ciemnego do jasnego tonu (od dołu do góry). Bliżej sufitu otrzymujemy jasny ton, podobny do odcienia znajdującego się na suficie.

Uwaga na poziome linie! Tapety, obrazy, plakaty i panele ścienne dzielące ściany w poziomie optycznie powiększają przestrzeń, ale jednocześnie obniżają sufit.

Zabudowa z płyt gipsowo-kartonowych. Po obwodzie pomieszczenia, zamontuj zabudowę z płyt gipsowo-kartonowych z ukrytym oświetleniem LED. Taki kształt sufitu, wizualnie rozciągnie przestrzeń co optycznie usunie granicę linii sufitu, sprawiając, że pomieszczenie będzie wyglądać na wyższe.

Oświetlenie i wystrój sufitu. Światło z kinkietów, lamp podłogowych i żyrandoli sufitowych powinno padać z góry na dół. Stworzy to hipnotyzującą grę cieni. Staraj się unikać zbyt dużych opraw. Nie należy też skupiać się na powierzchni sufitu z różnorodnymi elementami architektonicznymi, eleganckimi sztukateriami i rozetami sufitowymi. Takie rozwiązania nadają się tylko do mieszkań o wysokości sufitu co najmniej trzech metrów.

Meble. Niskie meble tworzą iluzję lekkości i delikatności. Odpowiednie będą niskie sofy i fotele na nóżkach oraz niskie stoliki. Regały niech zajmują całą przestrzeń od podłogi do sufitu – pionowe linie wizualnie podwyższają wnętrze. Kolory mebli i ścian powinny idealnie do siebie pasować. Dzięki temu mebel wizualnie wtopi się we wnętrze i stanie się jego harmonijną kontynuacją.

Lustrzane powierzchnie. Lustrzane płaszczyzny dodatkowo optycznie powiększą niewielki pokój. Odpowiednie są zarówno modele podłogowe, jak i lustra ścienne, najlepiej modele pionowe, które dodatkowo podwyższą pomieszczenie. Odbijając otoczenie, sprawią, że każde pomieszczenie stanie się bardziej obszerne i przestronne.

Zasłony. Zasłony i firany powinny układać się w delikatne fałdy i koniecznie sięgać sufitu. Ważne jest, aby wybierać materiały lekkie, najlepiej w jasnych odcieniach. Zawieś karnisz jak najwyżej lub schowaj go pod zabudową z płyt kartonowo-gipsowych. Tutaj możesz również zastosować ukryte podświetlenie.

Zdjęcia i fotografie. Umieść obrazy, plakaty i fotografie w ramkach ale nie w rzędzie obok siebie tylko jedna pod drugą.

Może Cię również zainteresować: https://www.ekspertbudowlany.pl/artykul/aranzacja-wnetrz/276994,w-bialo-niebieskiej-tonacji

[Głosów:2    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ