Jak malować farbą magnetyczną?

0
2302

W sklepach jest dzisiaj ogromny wybór farb przeznaczonych do malowania różnego rodzaju powierzchni. Wśród nich znajdziemy nowoczesne produkty, dzięki którym możemy nadać powierzchni zupełnie nowe funkcje. Do takich farb należą między innymi farby magnetyczne, które zamienią pokrytą nimi płaszczyznę na przykład w tablicę ogłoszeń.

Czym są farby magnetyczne?

Farby magnetyczne należą do dyspersyjnych farb podkładowych, w swoim składzie zawierają w  bardzo drobne cząsteczki magnetytu żelazowego. Dodatek ten sprawia, że pomalowana nimi powierzchnia przyciąga tak samo jak magnes. Do farb magnetycznych nie dodaje się rozpuszczalników, nie ma w nich także ołowiu, są więc bezpieczne i mogą być stosowane w pokojach dziecięcych. Farby te dostępne są tylko w jednym, ciemnoszarym kolorze, ale można je pomalować  farbą nawierzchniową w dowolnie wybranym kolorze. Dzięki temu ściana będzie pasować do całej aranżacji, a przy tym zachowa swoje magnetyczne właściwości.

Jak wykorzystać farby magnetyczne?

Farbami magnetycznymi można pomalować całą ścianę  lub jej fragment. Można je stosować nie tylko w pokojach dziecięcych, ale także w kuchni albo w przedpokoju. Dzięki temu, do przymocowania różnych dekoracji – plakatów, zdjęć, prac plastycznych dzieci – nie trzeba sięgać po kleje, taśmy, czy pinezki.

Jakie powierzchnie można malować?

Farby magnetyczne nadają się do pokrywania płyt gipsowych, podłoży betonowych, szpachlowanych i wiórowych.

Jak malować?

Farba magnetyczna ma bardzo gęstą konsystencję, dlatego przed malowaniem konieczne jest bardzo dokładne wymieszanie, które warto powtarzać również w trakcie aplikacji. Produktu nie rozcieńczamy.  Farbę nanosimy pędzlem lub wałkiem o krótkim włosiu. Łatwiej jest rozprowadzić ją równomiernie posługując się wałkiem. Aby pomalowana powierzchnia działała jak magnes trzeba nałożyć trzy warstwy farby. Po upływie 24 godzin farba jest całkowicie sucha. Tyle więc czasu należy odczekać przed pomalowaniem powierzchni po raz kolejny. Po naniesieniu ostatniej warstwy i całkowitym jej wyschnięciu można już nanieść farbę nawierzchniową.

Zwróćmy uwagę na fakt, że nakładanie zbyt grubych warstw farby nawierzchniowej może zmniejszyć przyczepność magnesów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ