EMG

0
3228

Badanie EMG – na czym polega elektromiografia?
Elektromiografia jest badaniem elektrofizjologicznym, podczas którego ocenia się funkcję mięśni oraz nerwów. Dzięki elektromiografii możliwa jest ocena zmian patologicznych w mięśniach oraz w obwodowym układzie nerwowym. Badanie EMG jest wykonywane u osób, u których podejrzewa się choroby takie jak, np.: dystrofia mięśniowa, stwardnienie boczne zanikowe, miastenia, rdzeniowy zanik mięśni czy uszkodzenie nerwów.
Wskazaniem do wykonania badania są pacjenci, u których występują dolegliwości świadczące o nieprawidłowości funkcjonowania mięśni lub nerwów. Przykładem mogą być osoby cierpiące na spastyczność, która powodowana jest udarem, operacją kręgosłupa, urazami nerwów, a także niedotlenieniem mózgu. Często osoby po silnych kontuzjach również kierowane są na EMG by ocenić stopień uszkodzeń układu nerwowo-mięśniowego.
EMG przebiega w czterech etapach, polegających na czterech różnych badaniach jest to: elektroneurografia, badanie mięśni, badanie transmisji nerwowo-mięśniowej, badanie nadpobudliwości. Podczas elektroneurografii sprawdzane jest działanie układu nerwowego, badanie mięśni za pomocą elektrod igłowych ocenia działanie mięśni w stanie spoczynku i sprawdza ich maksymalny wysiłek. Badanie transmisji nerwowo-mięśniowej wykorzystuje się w przypadku nużliwości mięśni, w przypadku badania nadpobudliwości również wykonuje się wkłucie elektrodą igłową w tym przypadku pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym następnie zaciskając opaskę na ramieniu wstrzymuje się krążenie krwi.
Badanie EMG samo w sobie jest nie przyjemne, gdyż polega na wprowadzaniu elektrod igłowych. Po badaniu pacjent może odczuwać bolesność oraz wrażliwość mięśnia, do którego były wprowadzane igły. W bardzo rzadkich wypadkach dochodzi do krwawienia lub zakażenia po wkłuciu elektrod. Wynik badania jest dostępny bezpośrednio po przeprowadzeniu elektromiografii. Badania nie wykonuje się u osób, które posiadają w organizmie rozrusznik serca bądź metalowe protezy.

http://www.modaforte.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułIdealna kuchnia.
Następny artykułEpilepsja

ZOSTAW ODPOWIEDŹ