Co stoi za wciąż rosnącą popularnością pelletu?

0
839
pellet

Kotły na pellet to obecnie najczęściej wybierane źródło ogrzewania domów. Istotny wzrost popularności nastąpił w roku 2018, kiedy w życie weszły rygorystyczne przepisy dopuszczające instalację jedynie takich kotłów, które są w stanie spełnić surowe normy niskiej emisyjności. Pellet z powodzeniem spełnia wymogi ochrony środowiska, jest przy tym niezwykle przyjazny podczas codziennego użytkowania. Przyjrzyjmy mu się nieco bliżej.

Jak wypada porównanie pelletu z węglem?

Zacznijmy od podstaw, czyli od wyjaśnienia czym właściwie jest pellet. Użytkownik końcowy widzi go w postaci drobnego granulatu składającego się z niewielkich wałeczków.  Zanim jednak pellet przybierze tę postać, przechodzi przez cykl zaawansowanych procesów technologicznych. Surowcem źródłowym używanym podczas produkcji są ścinki, skrawki i zrębki pochodzące z obróbki drewna o najwyższej jakości. Podlegają one wstępnej selekcji, której celem jest odseparowanie zanieczyszczeń fizycznych i organicznych, następnie odbywa się kilkuetapowe suszenie, po którym drewno jest rozdrabniane, mielone i formowane we wspomniany już kształt wałeczków. Mamy więc do czynienia z produktem całkowicie naturalnym, a w całym cyklu nie dochodzi do wzbogacania substancjami chemicznymi. Już ten skrótowy opis pokazuje, jak istotny jest dobór odpowiedniego surowca i staranne przeprowadzenie poszczególnych etapów produkcji.

Pellet pochodzący ze sprawdzonego źródła jest paliwem wysokokalorycznym, a przy tym wyjątkowo ekonomicznym. Powstający popiół to zaledwie 5 – 7 kilogramów na każdą spaloną tonę. Trudno tu nawet mówić o porównaniu z efektami spalania węgla kamiennego — ten generuje odpady na poziomie 150 kg z tony surowca.  Dalsze porównania z „czarnym złotem” również przemawiają na korzyść pelletu, warto więc wymienić kilka najważniejszych wyróżników.  Jedną z największych zalet jest łatwość obsługi. Kotły wyposażone w automatyczne podajniki peletu wymagają od użytkownika jedynie sporadycznego uzupełniania poziomu paliwa i rutynowego czyszczenia. W zależności od pojemności podajnika wizyty w kotłowni mogą być ograniczone do jednej na kilka dni — to wartość niewyobrażalna dla użytkowników tradycyjnych kotłów węglowych. Równie istotna jest czystość towarzysząca przechowywaniu tego materiału opałowego. Nie mamy tu do czynienia z miałem i unoszącym się w powietrzu czarnym pyłem. Ten rodzaj opału możemy kupić zarówno luzem, jak i w wygodnej postaci workowanej. Konieczne jest zadbanie, by pomieszczenie służące do przechowywania było suche i dobrze wentylowane — dostęp wilgoć spowoduje utratę cennych właściwości opałowych. 

Gdzie kupić dobry pellet?

Na co zwrócić uwagę kupując pellet? Przede wszystkim na jakość. Musi być on nie tylko wykonany z najlepszych surowców, ale też bezwzględnie suchy. Dobrym przykładem jest tu pellet Robin. Produkt dysponujący prestiżowym certyfikatem jakości EN Plus A1 jest dostępny w dogodnej sprzedaży internetowej wraz z dowozem. Z oferty mogą skorzystać nie tylko mieszkańcy takich miast jak Zielona Góra, Gorzów, czy Opole, ale też właściciele domów z terenu całej Polski. Tanie i czyste ogrzewanie jest teraz dostępne dla każdego.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ