Ciasta tak pyszne, że aż palce lizać! Te wskazówki pomogą ci je przygotować

0
790
Ciasta

Dobrze przeczytany przepis i właściwie odmierzone składniki to podstawa, jeśli chcemy przygotować domowe ciasto. O czym jeszcze pamiętać, aby wypiek się udał? Czy zawsze potrzebny jest proszek do pieczenia i piekarnik? Dowiedz się więcej i poznaj praktyczne rady, dzięki którym domowe słodkości mogą zyskać jeszcze więcej smaku!

Upieczenie ciasta doskonałego jest z pewnością wyzwaniem. Na sukces ten składa się wiele czynników – od dokładnego przeczytania przepisu i precyzyjnie odmierzonych składników aż po użycie właściwej formy czy ustawienie optymalnej temperatury w piekarniku. Nie warto jednak zawczasu się zrażać, tylko skorzystać z kilku przydatnych wskazówek, dzięki którym można uniknąć niepotrzebnych błędów i wyczarować np. sernik, szarlotkę, a nawet przepyszne ciasto z mascarpone lub z innymi dodatkami.

Czy da się upiec ciasto bez proszku do pieczenia?

Proszek do pieczenia powstał pod koniec XIX w. m.in. dzięki temu, że Justus von Liebig odkrył wodorowęglan sodu. Ten związek chemiczny, dodany do zaczynu ciasta czy chleba powodował ich wzrost. W wielu przepisach proszek do pieczenia to jeden z podstawowych składników. Dziś korzystamy z wersji udoskonalonej, czego przykładem może być np. np. Proszek do pieczenia Winiary. To składnik, bez którego w wielu przypadkach wypieki o gęstej konsystencji nie urosną i nie będą pulchne.

Gdy jednak rozpoczęliśmy już przygotowanie ciasta i zorientujemy się, że zabrakło nam takiego produktu, nie wpadajmy w panikę. Może go zastąpić np.:

  • alkohol – np. wódka, koniak, rum, wystarczy dodać 3–4 łyżeczki zamiast 1 łyżeczki proszku,
  • soda oczyszczona (spożywcza) – która zawiera ten sam związek chemiczny, co proszek, a jeśli połączy się ją z sokiem z cytryny, to reakcja będzie natychmiastowa,
  • amoniak – jego nieprzyjemny zapach szybko znika, a sam produkt jest niezawodny m.in. w pieczeniu pierników.

Do jakich ciast nie trzeba dodawać proszku do pieczenia? Nie będzie potrzebny np. do ciasta drożdżowego, francuskiego, kruchego biszkoptu czy sernika.

Jakich błędów nie popełniać przy przygotowaniu ciast?

Zacznijmy od tego, aby zawsze dobrze (nawet kilka razy!) przeczytać przepis i zweryfikować listę składników potrzebnych do jego wykonania. Wtedy można uniknąć:

  • wpadek kulinarnych takich jak niewłaściwa kolejność dodania produktów lub wykonywanych czynności,
  • paniki, że w czasie przygotowywania ciasta zabrakło jakiegoś niezbędnego artykułu – lepiej unikać zamienników, zwłaszcza jeśli jakiś wypiek robimy po raz pierwszy.

Złym doradcą jest też pośpiech – lepiej uzbroić się w cierpliwość i jeśli jakieś składniki muszą mieć temperaturę pokojową, to nie dodawajmy ich do ciasta od razu po wyjęciu z lodówki.

Ich właściwe odmierzenie ma również znaczenie. Dlatego przydatne są miarki kuchenne lub wiedza na temat pojemności domowych szklanek, zwłaszcza gdy chcemy zwielokrotnić porcję z przepisu.

Na koniec warto pamiętać o użyciu właściwej formy lub foremki, aby się nie przeliczyć z jej wielkością w stosunku do ilości ciasta. Przygotowany smakołyk wkładamy najczęściej do już nagrzanego do odpowiedniej temperatury piekarnika. Wszelkie jej modyfikacje lepiej wykonywać zgodnie z wytycznymi z przepisu. A jeśli konieczne jest studzenie ciasta po upieczeniu, nie lekceważmy tego, bo cały uzyskany efekt może pójść na marne.

Sprawdzone dodatki do ciast

Teraz kilka słów o dodatkach, po które chętnie sięgamy, przygotowując domowe wypieki. Jednym ze sprawdzonych i nieskomplikowanych przepisów jest ciasto z mascarpone. Dziś wiele wypieków bazuje na tym serku, który jest podstawowym składnikiem włoskiego deseru tiramisu. Jego delikatny i słodki smak oraz konsystencja śmietany doskonale uzupełniają wiele ciast, tortów i innych przysmaków. Stosuje się go także do makaronów, sosów czy mięs. Mascarpone produkowany jest z czystej śmietanki i pochodzi z Lombardii, a jego początki sięgają XVI wieku. Wystarczy połączyć ten produkt z cukrem pudrem, by uzyskać gęstą, słodką masę do ciast.

Masa, którą wykorzystamy, aby przygotować ciasto z mascarpone, doskonale uświetni także inne wypieki, np. ciasto na herbatnikach. W jego przypadku także mamy ogromne pole do popisu, jeśli chodzi o dodatki do ciast. Dostępnych jest wiele przepisów, które nie wymagają pieczenia. To z pewnością największa zaleta tego wypieku, zwłaszcza dla tych, którzy na polu domowych deserów stawiają pierwsze kroki i nie chcą się eksperymentować z piekarnikiem. Ciasto na herbatnikach świetnie smakuje z dodatkiem m.in. owoców, masy budyniowej czy bitej śmietany. Wśród innych popularnych składników znajduje się także galaretka, np. Galaretka pomarańczowy smak WINIARY.

Gdy zastosuje się więc wytyczne zawarte w przepisie, są naprawdę małe szanse na to, aby którykolwiek wypiek nie się nie udał. W miarę zdobywanego na tym polu doświadczenia można uzyskać świetne efekty ku uciesze domowników i gości. Warto pamiętać, że istnieją także desery, takie jak ciasto na herbatnikach, będące dobrą i sprawdzoną alternatywę dla tych, które muszą być pieczone w piekarniku!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ