Choroby zakaźne: jak rozpoznać objawy anginy i nie doprowadzić do groźnych powikłań

0
1536

Angina to choroba zakaźna, która zwykle objawia się: ostrym bólem gardła, obrzękiem migdałków oraz bolesnym obrzękiem węzłów chłonnych. Przypadłość częściej dotyka dzieci, jednak chorują także dorośli. Wprowadzenie odpowiedniego leczenia anginy jest bardzo ważne, ponieważ niewyleczona choroba prowadzi do groźnych powikłań, takich jak: zapalenie ucha środkowego bądź nerek, ropień okołomigdałkowy, gorączka reumatyczna.

Angina – jaka to choroba?

Bakteryjne zapalenie migdałków i błony śluzowej gardła, czyli angina, to choroba zakaźna górnych dróg oddechowych. Przypadłość najczęściej wywołują bakterie paciorkowca, a czasem wirusy oraz grzyby. W wyniku rozwoju choroby w gardle oraz na migdałkach towarzyszy się ostry stan zapalny, powodując szereg nieprzyjemnych dolegliwości. Angina to choroba silnie zakaźna, dlatego łatwo się nią zarazić, zwłaszcza drogą kropelkową bądź przez bezpośredni kontakt z wydzieliną z dróg oddechowych osoby chorej.

Angina – objawy choroby

Angina rozwija się gwałtownie. Proces wylęgania się choroby trwa od ok. 12 godzin do 4 dni. Typowe objawy anginy to np.: ostry i dokuczliwy ból gardła uniemożliwiający swobodne połykanie, gorączka powyżej 38 stopni Celsjusza, obrzęk oraz zaczerwienienie migdałków oraz powiększone i często bolesne węzły chłonne. Osoby chore zwykle czują się osłabione, mogą odczuwać bóle stawów oraz mieć takie dolegliwości, jak: bóle brzucha, nudności i wymioty. Na migdałkach może pojawić się charakterystyczny nalot, a w błonie śluzowej podniebienia – specyficzne wybroczyny. W przypadku zauważenia niepokojących symptomów nie należy ich lekceważyć, tylko od razu udać się do lekarza po diagnozę. Angina wywołana przez bakterie paciorkowca przebiega bardzo podobnie jak wirusowe zapalenie gardła, jednak oba przypadki wymagają zastosowania innych leków, dlatego, aby terapia lecznicza w przypadku anginy była skuteczna niezbędna jest wizyta u specjalista i trafna diagnoza lekarska.

Angina u dziecka – jak rozpoznać?

Angina u dziecka objawia się bardzo podobnie jak u osób dorosłych. Maluchy zaczynają mieć problemy z połykaniem, narzekają na ból gardła a na ich migdałkach pojawia się ropny nalot. U dzieci również pojawia się gorączka, która może przekraczać nawet 39 stopni Celsjusza. Brak prawidłowego leczenia, bądź jego zaniechanie prowadzi do poważnych powikłań.

Angina – powikłania

Nieleczona angina może spowodować zapalenie węzłów chłonnych lub ucha środkowego. Wśród najczęściej występujących powikłań po anginie wymienia się również ropień okołomigdałkowy, czyli rodzaj zbiornika ropy, który gromadzi się w tylnej części gardła i powoduje silny ból twarzy (zwykle po jednej stronie), promieniujący w stronę ucha. Do innych komplikacji, do jakich może dojść w wyniku nieleczonej anginy, należą np.: gorączka reumatyczna, zapalenie nerek, stawów, mięśnia sercowego, a nawet skóry.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ