Antybiotykoterapia u dziecka

0
1417
Antybiotykoterapia u dziecka

Antybiotyki to powszechny sposób leczenia zakażeń bakteryjnych u dzieci i dorosłych. Wynalezienie antybiotyków zdecydowanie zrewolucjonizowało medycynę oraz umożliwiło skuteczną walkę z niegdyś śmiertelnymi chorobami zakaźnymi. Antybiotykoterapia niesie ze sobą nieocenione korzyści dla zdrowia, ale również pewne ograniczenia, o których trzeba pamiętać.

Po pierwsze: antybiotykoterapia w uzasadnionych przypadkach

Bardzo często w momencie pogorszenia się samopoczucia u dziecka pragniemy jak najszybciej zastosować skuteczne leczenie. Jedną z takich metod jest podanie antybiotyku, jednak w takich przypadkach należy zachować ostrożność. W obecnych czasach większość infekcji górnych dróg oddechowych u dzieci wywołana jest przez wirusy. Należy podkreślić, że antybiotyki działają wyłącznie na bakterie, a więc podawanie ich podczas infekcji wirusowych jest dużym nadużyciem. Ta nieprawidłowość często wynika z podobnych objawów towarzyszących chorobie wywołanej przez bakterie i wirusy. Takie postępowanie powoduje szerzenie się oporności wśród szczepów bakterii, a co za tym idzie mniejszą skuteczność leczenia za pomocą antybiotyków w uzasadnionych przypadkach zakażenia.

Po drugie: osłona dla układu pokarmowego

Antybiotyki mają za zadanie wyeliminować źródło zakażenia bakteryjnego i zatrzymać przebieg infekcji. Należy pamiętać o tym, że antybiotyki nie działają wybiórczo, co powoduje, że niszczą również naturalne bakterie zasiedlające przewód pokarmowy. Mikroflora jelitowa jest niezwykle ważna dla sprawnej pracy tego układu, dlatego przy równoczesnej antybiotykoterapii należy suplementować żywe kultury bakterii np. Dicoflor przy antybiotyku dla dziecka. W przypadku braku takiego postępowania istnieje duże ryzyko wystąpienia m.in. biegunki poantybiotykowej.

Po trzecie: alergia na antybiotyk

Podczas podawania antybiotyku należy obserwować jego wpływ na organizm dziecka. Wśród działań niepożądanych mogą wystąpić: nudności, wymioty, wysypka na skórze czy biegunka. Jeżeli podane objawy wystąpiły w bliskim czasie po podaniu antybiotyku, istnieje duże prawdopodobieństwo jego nietolerancji przez organizm. W takim przypadku należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza, który ustali, czy należy przerwać lub zmienić leczenie.

Po czwarte: brak skuteczności antybiotykoterapii

Istnieje możliwość, w której wdrożone leczenie nie przynosi uchwytnych popraw stanu zdrowia. W takim przypadku należy zwrócić uwagę na to, czy antybiotyk przyjmowany był zgodnie z zaleceniami lekarza. Bardzo ważne jest aby nie pominąć żadnej dawki leku oraz stosować go w ściśle określonych porach i przez czas określony przez lekarza. Takie postępowanie zagwarantuje skuteczność działania substancji wobec zakażenia. Natomiast w sytuacjach, kiedy po przeprowadzonym procesie leczenia nadal utrzymują się objawy, a nawet stan zdrowia uległ pogorszeniu, konieczne może być wykonanie badania mikrobiologicznego. Dzięki temu będzie można bezpośrednio poznać rodzaj bakterii, która wywołała zakażenie i zastosować leczenie celowane.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ